Midpoint Institute

Neříkej, kdo jsi, ale že jsi tu pro NĚ

Jak představit nabídku, aby se v ní zákazníci našli

Když absolventi filmových škol dokončí studia, znají základ „řemesla“. Na to, aby uspěli v reálném provozu audiovizuálního průmyslu a dokázali získat finance pro své ideje, si potřebují osvojit ještě řadu měkkých dovedností. A také získat kontakty, bez kterých to prostě nejde. Inkubátor talentů MIDPOINT Institute jim pomáhá s obojím. Jen jim to neuměl na svém webu srozumitelně říct.

V době, kdy jsme se potkali, měl za sebou MIDPOINT Institute deset let zkušeností a síť čítající několik tisíc profesionálů. Ambicí bylo dále rozšířit spektrum nabízených služeb a také překonat zakotvení ve středoevropském prostoru a nalákat více tvůrců i z dalších koutů Evropy. Podporou v tom měl být i nový web. Jeho vývoj přitom ve vedení institutu od začátku chápali jako příležitost k dalším změnám v komunikaci značky. A hledali někoho, kdo je celým procesem provede.

Změnit perspektivu

Těžištěm činnosti MIDPOINTu je pořádání tréninkových a konzultačních programů zaměřených na různé filmařské profese a různé fáze vývoje budoucího filmu/seriálu.

O nabídce svých služeb byli v organizaci historicky zvyklí uvažovat v kategoriích, do kterých ji roztřídili podle svých vnitřních kritérií – tedy především podle žánrů a realizovaných grantů. To se pak odrazilo i ve způsobu prezentace.

Aby návštěvník zjistil, zda je konkrétní program pro něj, musel web MIDPOINTu projít skutečně pozorně, zkonzumovat množství obsahu – a často nakonec stejně skončil u toho, že raději napsal e-mail.

Nabídka musí být PRO NĚ. Na první dobrou

Řešení? Otočili jsme perspektivu a podívali se na nabídku MIDPOINTu očima potenciálních zákazníků.

V jaké životní situaci se nacházejí? Jaké mají potřeby a cíle? Před jakými volbami stojí, jaké mají alternativy? A v čem jsou pro ně služby MIDPOINTu jedinečné? Během série workshopů s manažerkami a produkčními jsme hledali odpovědi na otázky směřující k samotné podstatě značky. Na jejich základě pak vznikla nejen nová struktura webu, ale i úplně nová obchodní argumentace MIDPOINTu.

Before
Homepage původního webu fungovala jako přehled aktualit a rozcestník. Web sloužil těm, kdo už MIDPOINT znali. Pro nové zájemce chyběly odpovědi na klíčové otázky jako: „Je to pro mě?“, Co s nimi dostanu? a Jaké mají zkušenosti a renomé v oboru?
After
Opustili jsme logiku žánrů a uspořádali prezentaci podle situací, které cílová skupina řeší. Na homepage jsme zdůraznili přínosy a v argumentaci pracovali s emocemi: pomůžeme ti na cestě, potkej profíky, nastartuj kariéru.

Po mnoha debatách jsme služby MIDPOINTu sdružili do tří oblastí, kterým odpovídá členění na úvodní stránce. Vedle něj jsme navíc uživatelům nabídli flexibilní filtrování. Stačí dvě, tři kliknutí a návštěvník se hned dostane ke všem programům, které jsou pro něj relevantní. Výsledek vypadá samozřejmě – k podobně elegantním řešením ale stejně jako v tomto případě vede zpravidla trnitá cesta a potřeba skutečně detailně navnímat nabídku klienta i potřeby jeho zákazníků.

Before
Představte si, že jste začínající režisér a se spolužákem-scenáristou máte před očima váš první celovečerní film. Který program MIDPOINTu byste si vybrali?
After
Jinak a lépe. Filtrovat je možné podle fáze programu (chystaný, přijímající přihlášky, běžící...), žánru, situace i geografického zaměření.

Aby argumentace fungovala, musí být důvěryhodná. MIDPOINT dosáhl za deset let existence skvělých výsledků, na webu ale úplně chyběly reference a důkazy o jeho kvalitách. Proč je neukázat?

Na číslech prezentujeme, že jsme zavedená organizace se širokou sítí spolupracovníků.

Reference lektorů a účastníků našich programů potvrzují, že neslibujeme vzdušné zámky.

A výběr filmů/seriálů, které se i díky MIDPOINTu podařilo dotáhnout až k realizaci, ukazuje, jakého standardu se držíme.

Web musí pracovat pro vás, ne vy pro něj

Bolestí původního webu byla vedle obsahu také složitá administrace. Neohebné CMS kladlo značné nároky na koordinaci a některé i celkem rutinní obsahové změny nebylo možné provést bez zásahu kodéra.

Společně s programovými koordinátorkami MIDPOINTu jsme proto do hloubky řešili i systém správy webu a její navázání na vnitřní chod organizace. Odrazili jsme se od toho, že jsme do detailu rozpracovali životní cyklus standardního programu.

Na jeho základě jsme definovali 4 základní stavy programu, pro které jsme vytvořili ideální strukturu webové prezentace. V metaCMS JellyPot jsme vytvořili modulární systém s předdefinovanými bloky, které může administrátor libovolně přidávat, přesouvat či skrýt. Zároveň si nemusí lámat hlavu s designem ani s tím, že by svým zásahem mohl na webu něco rozbít.

 

Status UPCOMING

slouží jako propagace programu, argumentace, sběr předběžného zájmu,
představení úspěšných absolventů/projektů z minulých let

TYPICKÉ KOMPONENTY

  • Benefity
  • Lektoři
  • Sběr leadů
  • Reference z minulých ročníků
  • FAQs
  • Kontakt

Status OPEN CALL

zachovává argumentační část, doplnění podrobného programu a praktických informací + možnost se k programu přihlásit

TYPICKÉ KOMPONENTY

  • Benefity
  • Lektoři
  • Program
  • Reference z minulých ročníků
  • Jak se přihlásit
  • FAQs
  • Kontakt
  • Partneři
  • Přihlášení

Status NOW RUNNING

redukuje argumentační část, představuje účastníky a jejich projekty

TYPICKÉ KOMPONENTY

  • Projekty
  • Účastníci
  • Lektoři
  • Program
  • Jak se přihlásit
  • FAQs
  • Kontakt
  • Partneři
  • Sběr leadů

Status ARCHIVED

doplňuje ocenění, fotogalerie, reference aktuálního ročníku; mizí provozní informace

TYPICKÉ KOMPONENTY

  • Projekty
  • Ocenění
  • Účastníci
  • Lektoři
  • Fotogalerie
  • Program
  • Partneři
  • Sběr leadů


Čemu nový web pomohl?

  • Správa prezentace programů je jednodušší, flexibilnější a zvládne ji kterýkoli programový koordinátor (s původním složitým rozhraním se zvládla popasovat jen jedna členka týmu)
  • Návštěvníci dostávají v každém okamžiku života programu relevantní informace.
  • Zjednodušení zákaznického servisu: ubylo dotazů od zájemců a účastníků, protože struktura prezentace programu umožňuje přehledně předat všechny potřebné informace.
  • Nově MIDPOINT promuje a získává zájemce o každý svůj program klidně i měsíce před otevřením příjmu přihlášek (dřív se promo spouštělo až s otevřením přihlášek). To zásadním způsobem usnadnilo práci marketérům.

Nástroje pro svobodnou komunikaci

Komunikační a marketingové aktivity se v MIDPOINTu dělaly do značné míry intuitivně. Práce byla rozdělená mezi více lidí podle jednotlivých komunikačních kanálů či platforem a jen menší část procesů byla standardizovaná, takže se často znovu vymýšlelo kolo. A také se na veškeré grafické práce najímali externí dodavatelé, což zdržovalo provoz a stálo spoustu času při řešení revizí.

V návaznosti na životní cyklus programu jsme sestavili jeho podrobnou komunikační strategii. K jednotlivým fázím jsme doplnili, co kdy a jakým kanálem komunikovat a pro jednotlivé touchpointy jsme vytvořili šablony a návody usnadňující tvorbu obsahu. Marketérům ubyla rutinní práce, a mají tak víc prostoru pro kreativu.

 

Abychom pomohli MIDPOINTu snížit závislost na dodavatelích grafických prací, připravili jsme pro standardizované případy (příspěvky na sociální sítě, katalogy pro účastníky programů, inzerce apod.) grafické šablony. Většinu spotřební grafiky teď v MIDPOINTu zvládnou vytvořit sami ve Figmě (po krátkém zaškolení) a v PowerPointu, který vzhledem ke spotřebnímu charakteru katalogu udělá skoro stejnou službu jako profesionální grafické programy. A za nulové externí náklady.

     

Co jsme se naučili

Barbora Struss, CEO MIDPOINT Institute
Od začátku se dokázali sladit s našimi cíli a vizí

Tým AnFasu dokázal naše myšlenky přetavit do koherentní a poutavé digitální prezentace, čímž pomohl posílit značku MIDPOINT Institute. Od začátku byl jejich přístup profesionální a přátelský, což vedlo k produktivní spolupráci. Nový web i styl prezentace na sociálních sítích pak dokázali dokonale sladit s našimi cíli a vizí. 

Web nyní odráží naši estetiku a ambice a výrazně usnadňuje klientům orientaci a nalezení informací. Intuitivní design a uživatelsky přívětivá struktura mají pozitivní ohlasy nejen mezi kolegy, ale především u našich klientů.

Jako CEO a spoluzakladatelka MIDPOINT Institute mám z odvedené práce radost. Cítíme se díky ní sebejistě a těší nás směřování naší online identity.

Roman Hájek
Být dobrým průvodcem v neprobádaných vodách

Po prvních setkáních bylo zřejmé, že před námi stojí komplexní úkol, na který neexistuje standardní řešení. Než bylo možné aspoň trochu nahlédnout na konec tunelu, potřebovali jsme nejprve dost věcí odpracovat a promyslet (a zaplatit :-)). Jak v takové situaci komunikovat s klientem? Otevřeně a pravdivě. Máte pochybnosti? Sdílejte je. Nejasnosti? Optejte se zkušenějších. Výsledek je vždy společným dílem nás i klienta. A díky moc všem v MIDPOINTu za důvěru pustit se s námi do neprobádaných vod. 

Můžeme udělat něco pro vás? Ozvěte se.

Další případovka

Case study