Právě čtete: Jak jsme natáčeli hologramy, když technika odmítala spolupracovat
Sdílejte článek:

Jak jsme natáčeli hologramy, když technika odmítala spolupracovat

A jak nás improvizace nejen zachránila, ale i ulehčila práci.

IQ Structures – výrobci optických ochranných prvků pro dokumenty a bankovky – potřebovali svým zákazníkům představit hologramy v online prezentaci.

Ve svých hologramech jsou schopni nevídaných optických efektů, které potřebovali svým potenciálním zákazníkům předvést. Ale tyto efekty vyniknou pouze v pohybu. Jak hýbete s bankovkou či dokumentem, v hologramech se zjevují další obrazy… čím rafinovanější, tím lépe zabezpečený dokument.

A tuhle svoji schopnost potřebovali IQ Structures odprezentovat. 

Bylo jasné, že fotografie nestačí, že bude potřeba video. A že musíme zajistit řízené plynulé otáčení hologramu a to snímat, abychom efekty precizně zachytili.

Skvělá technika? Fail!

Použili jsme zařízení (nechceme jmenovat), které mělo hologram pro natáčení uchytit a otáčet jím.

První pokus, hýbat s hologramy nevyšel.

Vypadalo to ideálně, ale prostě to nefungovalo.

V pohybu se objevovaly nepředvídatelné chyby a pořízená videa nebyla plynulá. Nepoužitelné. Co s tím?

Když nemůžeme hýbat hologramem, pojďme hýbat světlem

Napadlo nás otočit situaci. Místo hologramu rozpohybujeme světlo. Klientův R&D pracovník to posvětil a vysvětlil, jaké úhly dopadu světla jsou důležité pro ideální vykreslení holografických efektů.

Zadání z R&D oddělení 🙂

Kolega Petr sestrojil zařízení ze stativu, prkna a čelovky, které zaručilo pohyby světla po kruhové dráze a mohli jsme začít snímat.

Sofistikované soustrojí: 1. Hologram 2: Fotoaparát, 3: Prkno laťová konstrukce 4. čelovka, 5. ambientní světlo

K finálnímu výsledku bylo potřeba ještě spousta trpělivosti a přesnosti.

„Nejtěžší část byla udržet hologram přesně zaostřený,“ vzpomíná na natáčení náš grafik Petr. „Jakýkoli drobný otřes znamenal, že jsme museli začít znovu.“ 

Tak díky Petře, za pevnou ruku i nervy.

Nasnímali jsme a vyprodukovali téměř 30 hologramů.

Celý příběh v 50 vteřinách ukazuje tohle video:

Vždycky je nějaká cesta

Co je vlastně kouzelné na tomhle příběhu? Že problém, který vám způsobila nefungující namachrovaná technika, vyřešil důvtip, prkno a čelovka. A odhodlání. 

Navíc to, že se hýbalo světlo a ne hologram, mělo ještě více benefitů. Zjednodušila se postprodukce. A poměrně snadno jsme například oddělili jednotlivé efekty použité v hologramech a udělali interaktivní prezentaci, kde uživatelé mohou zapínat a vypínat efekty.

 

A mimochodem web IQ Structures s hologramy vyhrál v soutěži Zlatý středník v oboru . 

Na závěr bychom chtěli poděkovat zadavateli, společnosti IQ Structures, za to, že nám umožňuje pracovat na tak inspirativních projektech. Díky vašim skvělým výrobkům jsme měli příležitost mobilizovat naše dovednosti a kreativitu, abychom překonali technické nesnáze a dosáhli úspěchu.